В рамках проєкту “Ржищівські замальовки” до Дня фізичної культури і спорту презентуємо музейне дослідження “Спортивні звитяги краян”.

Певно, кожен ржищівчанин має теплі, веселі спогади пов’язані з Днем фізичної культури та спорту. Хто з нас не пам’ятає осінні спортивні пригоди на відомому Ржищівському лужку?! Люди, які пов`язали своє життя з педагогічним навчальним закладом, точно пригадають: дружні змагання, смачну юшку з кулешем, футбол, від якого вболівальники надривали горло. Лужок має хист об`єднувати всіх спортсменів: і малих, і великих на Великодні свята!

Ох, які футбольні баталії бували, коли ветерани футболу з молоддю об’єднувалися! На полі тільки й чути:

  • Трухан, давай!
  • Валерчик (Балковий), пасуй!
  • – Антонович (М. Спичак), бий!
  • Ілля (Векленко) нападає, ініціатива в молодих…

У нашого міста славне спортивне минуле, спортивні команди були гордістю навчальних закладів міста. Скільки ж  відомих ржищівчан зросло зі спортивної ниви! Це Михайло Лобуренко, Микола Спичак,  Анатолій Шевчук. Нашого земляка, Тимошенка Олексія Валерійовича, знає вся Україна. Олексій Валерійович –  декан факультету фізичного виховання спорту і здоров’я університету  ім. М. Драгоманова, доктор педагогічних наук, професор та головний редактор науково – методичного журналу «Фізичне виховання в школі».

 Хочеться не оминути жодного, хто приніс спортивну славу містечку. Однією з перших,  хто був удостоєний високого звання майстер спорту СРСР по велоспорту була Новохацька Світлана Василівна, від неї естафету прийняли: Шматко Юрій Федорович – працівник фізичної культури Ржищівського будівельного технікуму, був майстром спорту з вільної боротьби, заслужений тренер України, його команда вигравала чемпіонат України з вільної боротьби аж 2 рази! Федорченко Петро Іванович був викладачем з фізичного виховання, кандидатом в майстри спорту з легкої атлетики, заслуженим працівником освіти. А майстер спорту з вільної боротьби Лебідь Веніамін Федорович тренував жіночу команду з волейболу, які вийшли в фінал чемпіонату України серед технікумів. На жаль, ці люди вже нині покійні.

В Ржищеві завжди були і є спортсмени. От ветеран спорту Чех Іван Васильович, свого часу приймав участь в районних і обласних змаганнях з баскетболу і волейболу. Спичак Микола Антонових неодноразово приймав участь в змаганнях з волейболу, гандболу з легкої атлетики в чемпіонаті України змагався, у футбольній команді «Автомобіліст» грав на чемпіонаті України. Васільєв Микола Миколаєвич,  теж ветеран спорту, грав в обласних і всеукраїнських чемпіонатах з футболу. Прохоренко Микола Олександрович, ветеран спорту з футболу, баскетболу і волейболу. Марченко Борис Володимирович неодноразово був учасником районних і обласних змагань по тенісу. Отькаленко Микола Борисович учасник районних і обласних змагань чемпіонату України з волейболу, гандболу, кандидат в майстри спорту з гандболу. З 1987 – 1993 р.р. був директором юнацької спортивної школи ФСТ «Колос». (Діяло спортивне товариство «Колос», на основі котрого було створено ФОК у грудні 1995 року.)

Радісно усвідомлювати, що в місті продовжується розвиток фізкультури і спорту, на базі ФОКУ працює ДЮСШ. Директор школи – Коношенко Олександр Єгорович, майстер спорту з вільної боротьби, з 1988 року безперервно працює в юнацькій спортивній школі, на посаді директора з 2005року. (Рішенням сесії № 451-23-07 від 23 вересня 2016 року «Про передачу Фізкультурно – оздоровчого комплексу з балансу виконавчого комітету Ржищівської міської ради Київської області на баланс відділу освіти виконавчого комітету Ржищівської міської ради Київської області» і приміщення і стадіон передано дитячо – юнацькій спортивній школі, робота якої регламентована Статутом і проводиться згідно із законами України.  Олександр Єгорович успішно витренував не одну команду ржищівських футболістів. Ось завітавши до нашого музею, він поділився спогадами, згадавши команду «Кератерм» 2005 – 2006р.н., які в 2017 – 2018 роках стали переможцями східної зони серед 12 команд, а 4 місце за Супер кубок в Київській області, в чемпіонаті приймали участь 36 команд. Наші футболісти, на чолі з тренером Коношенко Олександром Єгоровичем достойно представили Ржищів. Пам’ятаємо цих хлопців: Петровські Євген та Олександр,  Бартко Антон,  Попченко Тарас, Расюк Антон, Овсієнко Антон, Вдовенко Андрій, Степанський Максим, Старкін Сергій, Шпак Андрій, Омельченко Іван.

Згідно зі Статутом – Ржищівська дитячо – юнацька спортивна школа Ржищівської міської ради (ДЮСШ) є позашкільним навчальним закладом спортивного профілю – закладом фізичної культури і спорту. Кожен охочий може знайти собі спортивне заняття за вподобаннями, адже в школі представлені такі секції: це бокс, де тренером є майстер спорту по боксу Ляшенко Павло В’ячеславович. Секція вільної боротьби очолена Хозлу Михайлом Івановичем, майстром спорту по вільній боротьбі, який витренував чемпіона України по сумо Прядку Артема, котрий був срібним призером чемпіонату області з вільної боротьби, а також приймав участь у змаганнях в Європі. Для тренера такі чемпіони залишають щемний слід в душі. Баскетболістів тренує Животенко Владислав Вікторович, його вихованці приймають участь в районних і обласних турнірах.

Полюбляють ржищівські дітлахи й футбол! Футбольну команду ДЮСШ «Піраміда» 2010 – 2013р.н. тренує Коношенко Олександр Олександрович майстер спорту з Міжнародного класу з пауерліфтингу, до речі, ще один вихованець спортивної школи Савченко Олександр є майстром спорту Міжнародного класу по пауерліфтингу.  Команда тренера Коношенка О. О. в 2022 році вийшла у фінал з чемпіонату Київської області з футзалу.

А футболісти 2008 – 2009 р.н. ДЮСШ «Піраміда» (тренер  Пухтій Віталій Анатолійович), є учасниками чемпіонату Київської області з футболу і футзалу. «Піраміда» приймала участь в чемпіонатах області, турнірах і Всеукраїнських змаганнях. Секцію легкої атлетики очолює Навлока Ніна Олександрівна – тренер Ржищівської ДЮСШ з 1998року, в грудні 2021 року посіла перше місце в кубку України серед ветеранів з бігу на 1500м та друге місце в кубку України з бігу на 400м. Ця спортивна, тендітна жінка готує справжніх чемпіонів!

Для нас, українців, важлива перемога над російським агресором, який прийшов на нашу землю. Одні українці її виборюють на полях боїв, а інші на спортивних змаганнях. Так замайорів український прапор 11 червня в Італії, де проходили Міжнародні змагання з легкої атлетики “XXXI Meeting Citta`di Conegliano”, тримала стяг наша Тетяна Чорновол. Змагаючись, виконала відбірковий норматив на чемпіонат світу з легкої атлетики серед юніорів з бігу на 1500 м, Тетяна  посіла ІІ місце з результатом 4:22.29 хв та виборола ліцензію на Чемпіонат Світу серед юніорів в м. Калі, Колумбія. 1 – 4 серпня 2022 року в м. Калі в Колумбії в складі збірної команди України Таня взяла участь в Чемпіонаті світу з легкої атлетики серед юніорів.

Запалюються новітні зірки спорту, вихідці з Ржищева. Тетяна Чорновол (2003 р.н.) вихованка Ржищівської ДЮСШ, тренер – Навлока Ніна, яка вклала в дівчинку жагу до перемоги. Таня є неодноразовим чемпіоном та призером обласних, всеукраїнських та міжнародних змагань з легкої атлетики. Продовжила спортсменка навчання в Броварському вищому училищі фізичної культури, зараз навчається КНТЕУ.

Тож всіх причетних вітаємо з Днем фізичної культури і спорту. Це державне свято в Україні, яке відзначається щорічно у другу суботу  вересня. Цього дня вітають спортсменів, тренерів, фізкультурників. Відзначають їх внесок у популяризацію здорового способу життя та формування позитивного іміджу на міжнародному рівні.

День фізичної культури і спорту України  на державному рівні святкують з 1994 року. Свято було встановлено «… на підтримку ініціативи  фізкультурних та спортивних організацій та об’єднань громадян…» згідно з Указом Президента України «Про день фізкультури і спорту» від 29 червня 1994 року  N 340/94.

З Днем фізкультурника, громадяни! Нехай усі, від мала до велика, сьогодні висловлять свою повагу і пошану професійним спортсменам, тренерам та викладачам  ранковою зарядкою, пробіжкою по шкільному стадіону або стрибками зі скакалкою на дитячому майданчику! Не забувайте, що щаслива нація – це здорова нація!

У спорті, не обов’язково бути найкращим і отримувати медалі, адже головна нагорода того, хто цінує правильний спосіб життя і фізкультуру – міцне здоров’я! Прийміть вітання з Днем фізкультурника! Нехай ваші роки будуть довгими, а здоров’я – міцним в будь – яку погоду!

Ольга ІВАНЧУК, старший науковий співробітник

2 Replies to “Спортивні звитяги краян”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *