Втопає лівий у синьому борі,

А правий від синього вищий.

Калиною спіють в Дніпрі ясні зорі,

Вогнями вночі місто Ржищів.

З своїх круч мрійно дивиться місто

За Дніпро в бору сині далі.

А вночі сяйво неба-намисто

Грає в водах, як перли, коралі

Кожен, хто вперше прибуває до Ржищева, під враженням краси навколо порівнює його то з колискою, то з великим каньйоном, а чи з чашею, глибокою тарілкою, криницею, бо розташований він у глибокій зеленій долині, що тулиться до Дніпра. Всі ці порівняння історично виправдані. На оцих кручах протягом кількох тисячоліть, виколихувалося українство, з цієї чаші воно живилося, з криниці черпало духовні сили для історичних подвигів. Перша згадка про місто датується 1151 роком. Але історики доводять, що перші поселення на цих кручах з’явилися  близько 6 тисяч років тому, ще в добу трипільської культури

Археолого-краєзнавчий музей в Ржищеві-сучасна пам’ятка з надзвичайними артефактами в експозиції музею, що були знайдені на території міста археологами під час розкопок.На базі музею щорічно проводяться науково-освітні семінари, конференціїї, етнографічні, театралізовані дійства присвячені подіям історії та сучасності.Традиційними є тематичні вечори, зустрічі з відомими людьми, колективами. У виставковому залі музею організовуються художні виставки, виставки декоративно-вжиткового мистецтва та народних майстрів .Останні роки поспіль, починаючи з 2013 року, музей є співорганізатором пленерів молодих художників, результатом яких стало створення більше ста картин.

Трипілля не залишило після себе ні пам’ яток монументальної архітектури, ні написаних літописів. Вивчати і досліджувати трипільську культуру можна тільки завдяки археологічним розкопкам, під час яких 90% відсотків усіх знайдених артефактів становлять залишки кераміки,які знаходяться у культурному шарі, або прямо на поверхні: керамічні горщики  або їх фрагменти, з орнаментом чи без, антропоморфна та зооморфна пластика, вироби з кістки.  Саме завдяки цим «інформаційним сигналам» і клопіткій роботі вчені – археологи розкривають перед нами цей дивовижний Трипільский Світ.

Перші розкопки поселення трипільської культури біля Ржищева провів В.В.Хвойка  у 1901 році на місцевості між Ржищевом та нинішнім с. Б.Щучинка Кагарлицького району Київської області.

На початку ХХІ ст. археологічні дослідження на околицях Ржищева і в ур. Ріпниця проводили такі відомі вчені – археологи Сергій Рижов, Михайло Відейко; знані науковці– Валентина Шумова , Наталія Бурдо, Олена Якубенко та професіонал своєї справи археолог – реставратор Ганна Шиянова. На сьогодні в околицях міста відомо 7 поселень трипільської культури, які датуються початком другої половини ІУ тис. до н.е. Восьме поселення було відкрито нещодавно в самому центрі Ржищева біля Свято – Троїцького храму.

Підняті під час археологічних розкопок трипільські артефакти стали початком фондової колекції   Ржищівського археолого – краєзнавчого музею.

Нині музей розташований в історичному приміщенні, якому понад 100 років. З 1904 до 1941 рр. в даній будівлі знаходилася початкова земська школа. 17 вересня 2011 року у день святкування Ржищевом свого 860 – річчя було офіційно відкрито до показу існуючу нині експозицію. Задіяно майже 800 предметів основного фонду та фонду тимчасового збереження.  Є предмети унікальні в своєму роді. Тут живе та частка археологічної, історико-культурної, етнографічної спадщини, яка становить складову частину нашої національної культури. Музей включає в себе археологічну, краєзнавчу  виставкову зали та експозицію етнографічної столярної майстерні.