Дві долі Київського Шляху

Історія однієї вулиці

      А чи знали ви , що у Ржищеві були  дві вулиці з однаковою назвою – Київський Шлях?. Одна з них існувала ще за козацьких часів. Як зазначає місцевий краєзнавець О. Предаченко: «Неподалік Ржищева, біля повороту на геріатричний пансіонат, заліснена долина майже впритул до київської траси. Саме цією долиною, починаючи з ХV –XVI ст. (а може ще й раніше) проходив старий Київський шлях, котрий …плавно стелився аж до Ярмарковища при впадінні Маківки в Леглич».

       Ця назва не випадкова. Вона веде нас у глибину століть, коли «шляхом» називали не просто дорогу або стежку, а велику артерію життя – , широку магістраль, яка з’єднувала міста, торгівлю, людей і долі. Її назва вказувала напрям, до якого веде конкретний шлях: Київський Шлях, Канівський Шлях.

 На відміну від «вулиці» (яка обмежена будинками в місті), шлях пролягав через поля, ліси та степи. Коли місто розросталося, ця частина великої міжміської дороги ставала міською вулицею, але зберігала статус «шляху» в назві.

       У литовсько –руські часи «шляхи» перебували під особливим захистом держави. За напад або пограбування на такому шляху карали суворіше, ніж у звичайному місці, бо це була стратегічна інфраструктура.

      Сучасна  вулиця Київський Шлях  починається  з центру, від вулиці Соборної, перетинає по мосту річку Леглич і піднімається  на гору аж до виїзду із міста. Колись цей куток Ржищева називався Горянщина.  По ній проходила вулиця Київська. Це був історичний центр Ржищева. Ще і зараз в розмовах старожилів іноді чуємо «старе містечко». На цих землях селилися найзаможніші містяни, зокрема тут знаходився  маєток одного із власників міста – Карла Трітшеля. Навпроти стояв великий будинок слідчого Ріхарта, який у Києві мав броварню А ще тут розміщувався старий ржищівський телеграф та пошта. Займали вони половину будівлі, де була пізніше була ветлікарня. А в другій половині цього будинку містилася  волосна жандармерія, де налічувалося понад 20 кінних жандармів. Він зберігся і до нашого часу.

«Банківський дім», сучасний вигляд

      А ще до сьогодні  на повороті вулиці Київський Шлях, праворуч, як спускатись у містечко, стоїть незвичайний будиночок з еркером, місцеві називають його «банківським домом».  Як стверджують нинішні власники будинку, споруджений він був ще на початку ХІХ ст.          

Міст через Леглич. 1960-і рр.

        А на початку ХХ ст.  тут мешкала родина нащадка древнього козацького роду Івана Олексієнка, син якого Петро Поржи – Олексієнко у 1972 році, будучи в еміграції, видав книгу «Ржищів над Дніпром», яка знайомить читачів із минулим нашого краю. 

  Старий будинок культури ( в минулому – ілюзіон-сінематограф), поч. 2000 х.

       До кінця ХІХ ст. вулиця Київська була ґрунтовкою. Навесні чи восени вона перетворювалася у суцільну багнюку. І щоб витягнути навантаженого воза на гору потрібно було 3 – 4 коней або волів.  Тому на початку ХХ ст. від вулиці Широкої через оболонь зробили високий насип і дорогу виклали каменем, а з обох сторін обсадили вербою, щоб вода не змивала насип. Через Леглич  побудували міцний міст на цементових опорах, який вже не могла знести вода під час весняної повені.

Перед сеансом нового фільму. 1960-і рр.

         В той же час на початку вулиці Київської за кошти єврея – банкіра був споруджений будинок ілюзіону – сінематографа (кінотеатру) – одного – єдиного   на всю округу.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             За часів радянської влади  вулиця була названа на честь одного з більшовицьких діячів – Петровського. Тоді тут почав працювати будинок культури, де проходили різноманітні урочистості, працювало багато гуртків художньої самодіяльності, а також до побудови кінотеатру демонструвались фільми . У вихідні дні ржищівська молодь приходила сюди на танці, а пізніше –  на дискотеку.

      Після здобуття Україною незалежності, вулиця повернула свою історичну назву назву – Київський Шлях – і водночас непомітно, але відчутно змінила своє обличчя. Тут з’явилися нові сучасні будинки, магазини, Нова Пошта.  Від неї, немов гілки від дерева, почали розгалужуватися, нові – Лесі Українки, Либідська, Соснова, Липова, провулок Молодіжний та інші, що свідчить:  життя триває і розвивається .            

Київський Шлях і сьогодні залишається однією з головних вулиць Ржищева, яка об’єднала в собі все: і ту давню козацьку долину, і шляхетний спокій Горянщини, і гуркіт перших автомобілів по новій бруківці. Це не просто дорога на столицю — це хребет ржищівської історії, що витримав випробування часом.

Людмила БАБЕНКО, старший науковий співробітник