Алея Героїв в Ржищеві

У вересні 1943 року розгорілася велика битва за визволення Правобережної України – відома як Букринський плацдарм. Тут вели наступ війська Воронезького фронту. З 21 по 22 вересня 1943 року передові загони 40 – ої, 47 – ої та 3 – ої гвардійської танкової армій на кілька днів раніше зазначеного терміну вийшли до Дніпра в районі Букринського вигину ріки і з ходу захопили перші невеликі плацдарми на правому березі в районі Ржищева, Балико – Щучинки, Великого Букрина, Зарубенців, Григорівки. В районі Монастирка першими до правого берега відправились три групи з 10 – го танкового корпусу, у яких було 16 бійців. Ними командували лейтенант С.П. Мокусов, молодший лейтенант І.М. Бейда і рядовий М.Д. Кравець. Подолавши ріку, групи провели розвідку ворожих позицій. Довелося прийняти нерівний бій і відступити. На світанку 24 вересня група невелика група бійців 3 – ого мотострілецького батальйону 11 – ої мотострілецької бригади 10 – го танкового корпусу 40 – ої армії на чолі з капітаном О.К. Болбасом форсували Дніпро на околиці Ржищева в районі Монастирка. Стримуючи шалені атаки ворога, 12 бійців під його командуванням оволоділи Монастирком, чотири доби утримували плацдарм і забезпечили переправу всього батальйону.

У братській могилі, над якою височить обеліск у вигляді штика, по вул.Освіти , що на території Ржищівського фахового колежу будівництва та економіки, покояться тіла 158 воїнів, із них – вісім Героїв Радянського Союзу. Ці сторінки історії старанно береже музей, котрий з нетерпінням чекає на зустріч з відвідувачами!