7 січня 2024 року місто Ржищів відзначає 80 років з дня визволення від німецьких окупантів.

Окупація Ржищева тривала 862 дні. Місто  витримало це тривале смертоносне фашистське цунамі. Люди вижили завдяки святій вірі у швидке звільнення, у перемогу. Адже столиця була уже звільненою.

Бої за Правобережжя тривали цілу осінь і до зими. Кілька разів війська радянської армії робили спроби звільнити Ржищів, та вони були безуспішними.

В місті та навколишніх селах спостерігалися диверсії з боку партизан: йшли під укіс німецькі ешелони, вибухала німецька техніка, фізично знищувався особовий склад окупантів. Коли німцям вдавалося схопити якогось партизана чи зв’язківця, то все населення Ржищева зганялось на базарну площу, де публічно, для страху, фашистські кати піддавали тортурам та страчували пійманого. Після страти всіх присутніх містян заставляли силоміць йти до православної церкви молитись за душу страченого.

Під час боїв за Дніпро майже весь Ржищів згорів і був зруйнований. При відступі, німці використали тактику більшовиків: «відступаючи, нічого не лишати ворогу».

За час війни містечку Ржищів було завдано величезних збитків. Загарбниками було знищено до двох тисяч мирних жителів. Розкопаний в березні 1944 року протитанковий рів у Крутому Вивозі – місце розстрілу мирних жителів , свідчить про тяжкий злочин фашистів на землі Ржищівщини.

У боях біля міста, при обороні ржищівської переправи, при форсуванні Дніпра у Монастирку загинуло кілька тисяч солдат і офіцерів Радянської Армії, багато цивільних. За час війни у Ржищеві було пошкоджено 9 великих господарств,4 промислових споруди,3 мости, практично всі житла були або зруйновані, або спалені. Матеріальних збитків містечку завдано на суму 15336773 радянські рублі. Близько трьохсот молодих людей Ржищева відправлено на роботу до Німеччини та Австрії.

Очевидці згадують про  оперативне зведення Радіоінформбюро: «Протягом сьомого січня війська Першого Українського фронту продовжували наступ і оволоділи…районними центрами Київської області містом Ржищевом, Рокитним, а також з боями зайняли понад сімдесят інших населених пунктів, серед яких… Ольшаниця…».

Сьогодні, приймаючи естафету батьків і дідів, воїни Збройних Сил, вже незалежної України знову мужньо відстоюють і боронять незалежність українських земель від російських окупантів. Так, 109 045 кв км території України є досі окуповані російською федерацією, що становить близько 18% площі всієї держави.

Від 24 лютого 2022 року триває масштабна агресія росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі та Півдні України, а також щоденно обстрілює цивільне населення. Україна стримує  агресію московітів на всіх відтинках фронту. Оперативна обстановка на сході та півдні України залишається складною», – йдеться в зведенні Генерального штабу ЗСУ

Всім серцем віримо, що славетні землі Херсонщини, Запорізької області, Донеччини і Луганщини буде звільнено від окупантів і ми дочекаємося Перемоги в цій ганебній для росії війні.

Ольга Гудзій, завідувач відділом з основного виду діяльності

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *