Ця, одна з найскорботніших дат в історії усього людства, відзначається щорічно в день початку масштабної і кровопролитної німецько – радянської війни, яка забрала життя кожного п’ятого українця. День встановлено « …з метою всенародного вшанування пам’яті синів і дочок українського народу, полеглих під час Другої світової війни в 1941 – 1945 років., їх подвигу та жертовності…».22 червня1941 року на світанку о 3 годині 15 хвилин без попередження і в порушення радянсько – нацистського пакту про ненапад від 1939 року, Німеччина нанесла масовий нищівний удар по аеродромах і залізничних вузлах, по військово – морських базах та місцях розквартирування військових частин, по багатьох містах мирних країн, де жили, працювали і мріяли звичайні люди. Військові дії в цей період фашисти почали на фронті шириною 3 тис.км 4 групами армій загальною чисельністю 157 дивізій і 12 бригад, які розгорнули наступ в трьох напрямках…Фронт наближався до Ржищева. З кінця липня і впродовж першої половини серпня 1941 р. в урочищі Домаха, в районі хутору Воровського (Монастирок),діє спочатку човнова, а потім і понтонна переправа через Дніпро. Нею день і ніч на лівий берег переправлялися відступаючі частини Радянської армії, матеріальні цінності підприємств і колгоспів, евакуйовувалися громадяни. Переправу забезпечував 37 – й окремий понтонний батальйон під керівництвом капітана Панфілова. Оборону Ржищівського плацдарму здійснювали війська 698 – го і 608 – го стрілецьких полків 146 стрілецької дивізії 26 армії та кораблі Пінської військової флотилії – монітори «Флегин», «Левачов» і два канонерські човни. 2 серпня 1941 року фашисти почали наступ на Ржищів з боку сіл Трипілля і Гребені, намагаючись прорвати лінію оборони і оволодіти переправою на Дніпрі. Бійці стійко витримували масові артнальоти фашистів, бомбардування, героїчно відбивали піхотні і танкові атаки ворога.Оборона Ржищева та переправи під командуванням командира дивізії В. І. Айдінова тривала до 15 серпня, аж поки за наказом командуючого ставки Південно – Західного фронту генерала – майора М.П. Кирпоноса 26 армія залишила правий берег Дніпра.Більше тисячі воїнів полягли на дніпрових кручах, обороняючи Ржищівський плацдарм.В цей день згадаймо героїв поіменно, вшануймо пам’ять про них хвилиною мовчання,, покладімо квіти на їх могили. Адже вони віддали за мир найдорожче: молодість і життя, звільнивши народи від гніту фашистської чуми.
ЗАВІДУВАЧ ВІДДІЛОМ З ОСНОВНОГО ВИДУ ДІЯЛЬНОСТІ ОЛЬГА ГУДЗІЙ
